Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?
Decyzja o zakupie auta wiąże się z wieloma kosztami. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia samochodu. Będzie on zależeć nie tylko od wysokości zniżek, które przysługują kierowcom za bezwypadkową jazdę, ale również od wieku i stanu cywilnego. Z tego artykułu dowiesz się, jakie konkretne elementy mają wpływ na wysokość ubezpieczenia Twojego pojazdu.
Koszt ubezpieczenia samochodu – co na niego wpływa?
Koszt ubezpieczenia OC/AC, a także NNW i assistance zależy od wielu czynników. Średnia cena OC wynosi około 600 zł. Niemniej, za najtańsze OC samochodu zapłacimy od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Z czego wynikają te rozbieżności? Firmy ubezpieczeniowe podejmują decyzję o naliczeniu wysokości ubezpieczenia, biorąc pod uwagę, m.in. stan pojazdu oraz sytuację społeczną kierowcy, do której zaliczyć można:
- wiek
- doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
- historia ubezpieczenia
- miejsce zamieszkania
- stan cywilny
Wiek kierowcy to jeden z głównych czynników, który warunkuje wysokość składki. Młody kierowca zapłaci wyższe składki, ponieważ ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że osoby młode zachowują mniejszą ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, a co za tym idzie, są bardziej narażone na uczestnictwo w kolizjach drogowych.
Podobnie sytuacja wygląda z doświadczeniem w prowadzeniu auta. Jeżeli prawo jazdy posiadasz od niedawna, to z pewnością za ubezpieczenie OC/AC zapłacisz wyższą kwotę. Co ciekawe wśród wytycznych towarzystw ubezpieczeniowych jest również sprawdzanie stanu cywilnego kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe uznały, że osoby po ślubie i posiadające dzieci, będą lepszymi kierowcami niż bezdzietni single.
Na to ile kosztuje OC/AC, wpływ będzie mieć też adres zamieszkania oraz historia ubezpieczeniowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają podgląd do statystyk wypadków drogowych, stąd też kierowcy mieszkający w miejscowościach o wysokim wskaźniku wypadków zapłacą więcej za ubezpieczenie pojazdu.
Ubezpieczyciel przed wyliczeniem ceny sprawdzi również historię ubezpieczenia kierowcy. Jeżeli w wykazie zdarzeń widnieją wypadki lub jest to pierwsze ubezpieczenie samochodu przez kierowcę, to można się spodziewać, że cena OC i AC będzie wyższa od średniej.
Najtańsze OC będzie zatem przysługiwać najbardziej doświadczonym kierowcom, którzy posiadają rodziny i nigdy nie uczestniczyli w kolizji drogowej.
Koszt ubezpieczenia samochodu – ocena pojazdu
Sytuacja i doświadczenie kierowców to nie jedyne czynniki, które wpływają na wysokość ubezpieczenia. Wpływ na cenę ma również sam pojazd, który chcemy ubezpieczyć. Jakie czynniki zatem będą mieć znaczenie z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych? Przede wszystkim marka samochodu, jego pojemność, rok produkcji oraz przebieg.
Marka pojazdu jest istotna, ponieważ ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk, które wskazują, które marki aut częściej uczestniczą w kolizjach drogowych. Aktualnie najwięcej zapłacimy za auta, które posiadają logo Audi, Mercedesa oraz BMW.
Firmy ubezpieczeniowe wychodzą również z założenia, że samochody o większej pojemności silnika, mogą się szybciej poruszać, co z kolei może sprzyjać kolizjom drogowym. Zatem im większą pojemność ma nasze auto, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie.
Dwa ostatnie czynniki, czyli rok produkcji oraz przebieg samochodów osobowych również wpływają na bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Im auto starsze i o większym przebiegu, tym możliwość awarii będzie większa, a co za tym idzie również i możliwość spowodowania kolizji drogowej.
Współwłaściciel samochodu a ubezpieczenie OC/AC
Jeżeli ubezpieczane auto ma współwłaścicieli, to wysokość ceny OC/AC, NNW i assistance będzie obrazować sytuację wszystkich posiadaczy danego pojazdu. Jeżeli zatem np. dziecko, które jest młodym kierowcą, zostanie współwłaścicielem auta rodziców, to koszty tego ubezpieczenia wzrosną. Ważne jest jednak, aby dokonać szczegółowego porównania ofert, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe przypisuje inną wagę poszczególnym kryteriom.
Zakres ubezpieczenia pojazdu
W Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem auta jest OC, które obejmuje rekompensatę szkód materialnych i osobowych, powstałych w wyniku kolizji drogowej. Co ciekawe, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Jak więc można zauważyć, tego typu ubezpieczenie nie pokrywa strat związanych, np. z kradzieżą auta.
Dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na zakup dodatkowych świadczeń, np. AC, NNW oraz assistance. Zakup AC umożliwia pokrycie szkód spowodowanych działaniem osób trzecich, w przypadku uszkodzenia przez czynniki atmosferyczne, np. grad, a także w przypadku kradzieży lub nawet wybuchu auta. Ceny ubezpieczenia AC są wyższe od obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do jego wyceny brana jest pod uwagę np. wartość pojazdu i jego rok produkcji.
NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje kierowcę oraz wszystkich pasażerów, którzy poniosą uszczerbek na zdrowiu w wyniku kolizji lub wypadku na drodze. Natomiast zakup assistance zapewnia nabywcy pewien zakres usług, np. serwisowych lub informacyjnych. Dzięki czemu w razie awarii auta możemy liczyć, np. na bezpłatne holowanie pojazdu. Dodatkowo poza NNW oraz assistance można wykupić, np. ubezpieczenie opon, dzięki czemu w razie problemów z oponami możemy liczyć na pomoc serwisu.